Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


skupinove_diskuse_focus_group_discussions_focus_groups

Toto je starší verze dokumentu!


Focus Groups

Focus groups nebo také skupinové diskuze jsou jedny z hlavních metod kvalitativního výzkumu. Používají se především v sociologii a spočívají v diskuzi, která je řízena zpravidla školeným profesionálem, který má za úkol prozkoumat postoje, názory, mínění veřejnosti, spotřebitelské návyky, k určením účinnosti reklamy a podobně.

Výsledek

Jelikož se jedná o kvalitativní metodu, výstupem z focus groups nejsou číselná data, ale informace, díky kterým je možné zjistit, jak lidé smýšlejí o nějakém problému, jaké názory se mezi nimi objevují, co ovlivňuje názor lidí na výrobky, politické strany a podobně. Nicméně počet lidí, kteří zastávají ten který názor z tohoto typu výzkumu nelze odvodit a ani to není cílem.

Provedení

Focus groups mají několik základních pravidel, podle kterých jsou většinou prováděny. Vždy se jedná o skupinu lidí (většinou 8 až 12 lidí), kteří musí splňovat určité podmínky. Především by to měli být lidi, kteří mají k danému tématu co říct. Například, když je skupinová diskuze o nějakém výrobku, měli by být jeho spotřebiteli a podobně. Dále je potřeba, aby se respondenti navzájem neznali, tímto můžeme předejít, aby se diskuze nevyvíjela nekontrolovaně a hlavně, aby výsledek nebyl zkreslení. Když se respondenti budou znát, mohlo by to znamenat, že se jedná o klientskou síť, ve které si lidé navzájem předávají kontakty, aby se mohli těchto výzkumů (často placených) účastnit. To je pro výzkum nežádoucí, jelikož představují více či méně vyhrazenou skupinu, která může pak přinášet zkreslení do výzkumu.

Celý průběh Focus groups probíhá v prosvětlené místnosti a uprostřed místnosti je kulatý nebo oválný stůl, aby nikdo nezaujímal dominantní pozici, zde dbá se na psychologické aspekty, aby se každý respondent cítil dobře a uvolněně. Většinou je k dispozici i občerstvení. Z celé diskuze je pořízen video a audio záznam o kterém jsou respondenti předem informováni. Většinou je místnost vybavena zrcadlovou stěnou, kde sedí výzkumný tým a sleduje celou diskuzi, formuluje hypotézy, dělí si poznámky, sleduje chování jednotlivých aktérů.

Velmi důležitou složkou je osoba moderátora, tedy osoba, která celou diskuzi vede. Je to většinou vyškolená osoba, která je dobře obeznámena s nonverbální psychologií, která hraje v tomto typu výzkumu velkou roli. Moderátor, který pak vede celou diskuzi, používá projektivní otázky k testování názorů, parafrázování a jiných psychologických metod, vše s cílem celého výzkumu. S co možná největší jistotou zjistit různé postoje k dané problematice a nejdůležitější aspekty, které tyto postoje ovlivňují.

Focus groups se provádějí často několikrát z důvodu toho, že je třeba dosáhnout tzv. nasycenosti. Všechna témata, preference a aspekty, související s výzkumem se totiž nemusí vyčerpat (a také většinou nevyčerpají) během jednoho sezení. Proto se focus groups opakuje podle potřeby, dokud není dosaženo nasycenosti, resp. dokud se témata nezačnou opakovat. Záznam z focus groups slouží spíše ke kontrole, kdyby během diskuze výzkumnému týmu některé aspekty unikly.

Využití

Focus groups se v současné době využívá nejčastěji na průzkum, ale dá se využít i v jiném odvětví, kde se nám jedná o výše uvedené cíle: zjistit názory lidí na nějakou problematiku. Například můžeme zjišťovat, co si lidé myslí o politice, jaká je jejich oblíbená hudba a proč, co si myslí o svém životě nebo o své zemi. Dále se může použít ke zjištění charakteristiky při kvantitativním výzkumu, zde můžeme zjistit, kolik lidí zastává ten který názor, jak moc je určitý důvod silný pro motivace například ke koupi výrobku apod.

skupinove_diskuse_focus_group_discussions_focus_groups.1375856063.txt.gz · Poslední úprava: 2013/10/09 15:34 (upraveno mimo DokuWiki)